Рощилиада – ежегоден фестивал на сръбската скара
Всяка година много българи се запътват към Фестивала на сръбската скара – Рощилиада, провеждащ се в град Лесковац, примамени от снимки на скари отрупани с месо и малки прасенца на чеверме. Стотиците оферти на туристическите агенции обещават епично „плюскане“ на символични цени, но така ли е в действителност? Тази статия разказва за това какво е и какво не е Рощилиада, за да можете да прецените за себе си дали си заслужава това пътуване. Тук ще откриете полезни съвети за пристигане в Лесковац, информация за нощувки, много снимки и от какво ще се лишите ако изберете пътуване с туроператор пред самостоятелно пътуване.
Обща информация
Продължителност: 1 или 2 дни | Бюджет: 130 лева | |
Транспорт: С кола / кола + влак / автобус | Големина на групата: без значение | |
Подходящ сезон: фестивала се провежда в края на август | ||
Какво да носите със себе си?сръбски динари, празни стомаси |
Времето в Лесковац
|
Какво е Рощилиада?
През 2014г. почти 600 000 души от региона са посетили фестивала на скарата в Лесковац. Майстори на печеното месо от цяла Сърбия и съседните държави се включват в надпревара да спечелят стомасите на любителите на грила.
Ежегодно, в края на август, началото на септември главната улица в Лесковац се затваря за седмица и на нея се построяват десетки шатри, в които се помещават множество временни ресторанти. В рамките на фестивала се организират много концерти и събития, но най-важното от тях е състезанието за направата на най-голямата плескавица.
Рощилиада се радва на широката популярност в България, но е добре да знаете, че фестивалът не се отличава с чистота и модерна визия. Ако сте по-претенциозни може и да останете разочаровани от видяното, особено ако пътувате с организирана група, тъй като ще останете на фестивала едва няколко часа, при това в ранния следобед – определено не най-подходящото време.
Двудневен план за действие
Този примерен план е изготвен на база Вариант 2 за придвижване – с автомобил до Ниш и влак до Лесковац + нощувка в Ниш. Можете да се запознаете и с останалите варианти за придвижване – с автомобил до Лесковац + нощувка и с организирана екскурзия.
София – Ниш – Лесковац (Рощилиада) – Ниш
8:00 Потегляне от София
Пътя от София до Ниш е около 3 часа, но към него трябва да се прибави и времето за преминаване на границата, което може да е от няколко минути до няколко часа. В плана е заложено време за преминаване 1 час (ако минете по-бързо винаги може да спрете за малко в произволна димитровградска кръчма).
12:00 Пристигане в Ниш и настаняване в хотела
Къща за гости Etno Konak Tašana е цветно и уютно място за нощувка в идеалния център на град Ниш. Отпред са осигурени няколко места за паркиране на гостите, а стаите са в старовремски стил, оборудвани са с климатик и струват 20-25 лева на човек на вечер.
13:00 Разходка по пешеходната зона
Усетете духа на Ниш, купете си сладолед или плескавица (скара се предлага в противоположния на реката край на пешеходната улица), а ако имате време проверете цените в местния МОЛ.
14:30 Тръгнете към Централна Ж.П. гара Ниш
Гарата се намира на около 1800 метра или 20 минути ходене пеш от центъра на града (където е и препоръчания от Лудия Пътешественик Etno Konak Tašana). На разположение е и градският транспорт в Ниш.
15:20 Качете се на влак за Лесковац
Цената на еднопосочен билет е 2,60 лева, но двупосочният излиза малко по-евтино. Когато купувате билета си не забравяйте да попитате на кой коловоз да чакате влака си, защото нито гарата, нито влаковете разполагат с електронни информационни табла! Също така е добре да помните, че все още сте на балканите, а тук влаковете не са най-чистите места.
Влакове от Ниш към Лесковац има 7 пъти дневно – 03:40; 07:24; 12:18; 15:20; 15:50; 19:35; 23:41. Пътуването трае межу 40 минути и 1 час, но често се получават закъснения.
16:20 Пристигане на Ж.П. гара Лесковац
16:30 Присъединете се към фестивала Рощилиада
Минете покрай всички шатри, за да изберете кои да посетите по-късно. Нито един от ресторантите няма да ви впечатли с визията си – захабени, дори мръсни маси и столове, поставени в не по- привлеателни шатри. В крайна сметка важно е какво се пече на скарата, нали?
По време на обиколката можете да си купите бира и нещо за похапване, но не прекалявайте, тъй като ви очакват още много часове на фестивала.
22:10 (00:27) Качете се на влак за Ниш
На връщане имате две възможности – влак в 22:10 или в 00:27 часа. Избора дали да останете още на Рощилиада или да опитате от нощния живот в Ниш е ваш. Във всички случай е добре да закупите билет за обратния влак още при пристигането си, не е ясно дали в 10 вечерта (и още повече след полунощ) ще има работеща каса.
Ниш – София
10:00 Обиколка на Нишка тврђава
Избора дали да тръгнете с кола или пеш е ваш. Входа на крепостта в Ниш се намира в края на пешеходната зона, от страна на реката. В двора ѝ ще откриете парк с множество заведения, къдете да прекарате известно време. За обиколка на парка + кафе ще са ви необходими около 2 часа.
12:00 Посещение на Бившия нацистки концентрационен лагер в Ниш
Немският концлагер се намира на 800 метра от задната страна на Нишката крепост, информация за него, както и напътствия как да стигнете до там ще намерите в раздел #Един ден в Ниш. За това посещение е желателно да тръгнете с автомобил (паркирането в района не е проблем). Задължително платете за разходка с гид, на език по ваш избор – сръбски или английски.
Ако посещавате обекта през зимата, имайте в предвид, че работното време в неделя е до 14:00 часа.
14:30 Челе кула
15:30 Потегляне към България
Това е последния ви шанс да хапнете поредното вкусно сръбско ястие преди да напуснете страната. Очаквайте пристигнете в София около 19:30 часа.
Внимание: Разписанието на полетите, влаковете и всички други транспортни услуги, работните времена на обектите, началните часове на събитията, както и напътствията и времето за път са валидни към датата на написване на статията. Желателно е преди пътуването си да се информирате за актуалните часове и за евентуални ремонтни дейности по обектите и инфраструктурата. Преработете програмата спрямо тези данни!
Приблизителна цена
Представената цена е ориентировъчна, за 1 човек в група от 4-ма възрастни.
Вид разход | Цена |
---|---|
Гориво за около 350км | 16 лв. |
1 нощувка в Ниш (напр. Etno Konak Tašana) | 23 лв. |
Билет за влак Ниш-Лесковац–Ниш | 5 лв. |
Билет за вход в Челе Кула | 2,10 лв. |
Билет за вход в концлагера "Црвени Крст" | 2,40 лв. |
Вход в крепостта в Ниш | безплатно |
Джобни за два дни (предимно за скара и бира на фестивала) | 80 лв. |
ОБЩО | ~130 лв. |
Вариант 1 за придвижване – с автомобил
Възможно е да посетите фестивала на сръбската скара за един ден, като пристигнете с автомобил, но това предполага да имате под ръка шофьор, който да не е употребил алкохол. Тъй като в общия случай няма да разполагате с въпросния трезвен любител на скарите, то еднодневния вариант не е добра опция. Ако сте се сетили да организирате пътуването си от по-рано, можете да запазите стая за нощувка в града. За съжаление, местата в малкото хотели и къщи за гости в Лесковац са силно ограничени.
В близост до гарата и централния булевард Ослобођења (където се провежда фестивала) се намира семеен хотел B&B Bebinac, където можете да наемете двойна или тройна стая за около 30 лв. на човек с включена закуска. Дори да не сте сигурни в желанието си и/или точните дати за пътуване, не е проблем да запазите стая, тъй като анулацията е безплатна. Ако мястото е заето или не е по вкуса ви, прегледайте всички налични места за настаняване в Лесковац от линка по-долу или се запознайте с Придвижване – Вариант 3.
В зависимост от това, къде в България се намирате, може да преминете през ГКПП Калотина, ГКПП Стрезимировци или ГКПП Връшка чука. Подробни напътствия за пътуване можете да получите директно в тази страница, чрез бутона „Упътвания до“ на картата по-долу.
Вариант 2 за придвижване – с автомобил и влак на сръбските железници
Този вариант е специално измислен от Лудия Пътешественик, като решение на двата основни проблема в тази екскурзия – Кой да кара на връщане? и произлизащия от него проблем – Къде да спим? (поради малкото хотели в Лесковац).
Предлагаме ви да тръгнете с автомобил от България (времето за път от София е около 3 часа, но прибавете и 1 час забавяне на границата). Пристигате в Ниш, където можете да отседнете в къща за гости Etno Konak Tašana или в друг препоръчан хотел. От там тръгнете с влак (разписания и цени можете да намерите в #План) към Лесковац. Яжте и пийте на воля, а след това се върнете, отново с влака. Когато се наспите, обиколете Ниш за един ден, а след това тръгнете доволни (и сити) към България.
Вариант 3 за придвижване – с организиран транспорт
Лудия Пътешественик е портал за самостоятелно пътуващи, поради тази причина тук няма да намерите оферти за организирани екскурзии. Все пак ще споменем, че въпреки многото туроператори, предлагащи както еднодневни екскурзии, така и екскурзии с преспиване, те ще ви отведат до фестивала за едва няколко часа, а потеглянето в обратната посока (независимо дали към България или към хотел в близък град) става около 18:00 часа. За да усетите духа на Рощилиада обаче, трябва да видите как се приготвят чеверметата и да потанцувате с местните, а за това ще трябва да останете до тъмно и тези екскурзии няма да ви удовлетворят. Ако все пак предпочитате друг да организира всичко, то можете да потърсите оферти в сайтовете за групово пазаруване.
Карта с важните места в Лесковац
Допълнете екскурзията си с един ден в Ниш
Ниш е приятен град в източната част на Сърбия. Макар и малко, туристическите обекти в града трудно могат да бъдат забравени, след като сте ги видели веднъж. Един ден ще ви е достатъчен, за да обиколите забележителностите на града:
1Алеите около река Нишава – за предпочитане е да го направите вечер, когато е по-хладно и е пълно с хора. Повечето клубове и барове са наоколо.
2Разходка в Нишката крепост – това е заобиколен от крепостни стени парк, в който можете да разгледате някои археологически експонати, регионалния исторически музей или просто да седнете в едно от многото кафенета.
3Пешеходната зона – тук е пълно със заведения, магазини (има дори МОЛ). Лесно ще откриете добро предложение за обяд или вечеря.
4Челе кула – страховит монумент показващ жестокостта на турците, по време на османското владичество по тези земи. Кулата е изградена от 952 черепа, макар и в днешни дни да са останали само 58. Повечето от останките са прибрани от близки на изкланите, с надеждата да устроят погребения на любимите си. Около кулата е изградена сграда, която да я пази от набези и природни стихии.
5Нацистки концетрационен лагер – напълно запазен лагер от времето на немската окупация в Сърбия (1941 – 1944г). Тук са държани предимно политически затворници, но не са липсвали и евреи. След две поредни бягства през 1942г., при които успешно избягали над 100 души (макар успеваемостта да била едва 50%), в лагера започнали масови екзекуции на затворници.
Работно време на обектите:
Разположение на картата:
Подгответе телефона и/или таблета си за пътуване
HERE WeGo
HERE WeGo са карти и офлайн навигация, поддържани от група немски автомобилни производители. Те са добра алтернатива на Google Maps, особено при пътуване в чужбина, където връзката с интернет може да е проблем. Въведете дестинация и приложението ще ви покаже най-добрия начин за придвижване – с автомобил, велосипед, пеша или градски транспорт. Най-новата версия дава възможност на пешеходците и велосипедистите да изберат маршрут в зависимост от терена – хълмист, равен и т.н. Не забравяйте предварително да свалите карта за всяка държава, която ще посетите.






Google Drive
Изисква регистрация в Google! Качете всички важни файлове за пътуването си – електронни билети, карти и резервации. Не забравяйте да ги направите достъпни за офлайн употреба.




Тази статия ви беше полезна? Тогава се абонирайте за Email бюлетина на Лудия Пътешественик - само така ще сте сред първите, научили за новите публикации в сайта! Последвайте ни в Twitter, Facebook или Google+, където ежедневно публикуваме интересна информация!
Защо не дадете и вариант през Стрезимировци- пътуването е много по-бързо и удобно
Здравейте в края на „Вариант 1 – придвижване с автомобил“ се казва „В зависимост от това, къде в България се намирате, може да преминете през ГКПП Калотина, ГКПП Стрезимировци или ГКПП Връшка чука.“ В статията се разглеждат различни варианти за придвижване, поради ограничените възможности за настаняване в Лесковац и предположението, че сръбската скара се консумира с алкохолни напитки, което категорично изключва шофирането като вариант за прибиране в края на деня. Ако имате конкретно предложение за подобрение на този материал, можете да ни го изпратите чрез специалната форма или да пишете на contact@ludiapateshestvenik.com – ще сме ви благодарни!